Dojazd z Polski do Chorwacji może być realizowany zarówno samolotem, jak i samochodem. W zależności od lokalizacji w Polsce i celu podróży do Chorwacji jedno z poniższych rozwiązań może być bardziej praktyczne.
Samolotem do Chorwacji
Do Chorwacji z Polski najłatwiej i najszybciej można dostać się samolotem. W sezonie turystycznym, od kwietnia do października, łatwo zakupić bilety na bezpośrednie loty z Polski do Chorwacji. Najpopularniejszymi lotniskami w Chorwacji są Zagrzeb, Dubrownik, Zadar i Split. Wybierając się na rejs katamaranem, warto wybrać lotnisko w Splicie, gdyż jest ono zlokalizowane najbliżej marin, w których zaczyna się nasza katamaranowa przygoda. Do Chorwacji z Polski można dolecieć między innymi z Gdańska, Warszawy, Poznania, Krakowa czy Katowic.
Jeśli masz w planach wybrać się na rejs z nami drogą lotniczą, ale martwisz się o transport z lotniska do mariny i z powrotem, skontaktuj się z nami. Jedną z naszych dodatkowych usług jest transfer naszych gości z i na lotnisko w Splicie.
Samochodem do Chorwacji
Podróż samochodem z Polski do Chorwacji może być atrakcyjną opcją z kilku powodów:
Swoboda i niezależność: Podróż samochodem daje pełną kontrolę nad trasą, przerwami i planem podróży. Możesz zatrzymać się w interesujących miejscach, odkrywać nowe obszary i elastycznie dostosowywać trasę według własnych preferencji.
Zwiedzanie po drodze: Trasa z Polski do Chorwacji może prowadzić przez malownicze regiony takie jak Czechy, Austria czy Słowenia, co pozwala cieszyć się unikalnymi krajobrazami po drodze. W trakcie podróży samochodem masz okazję zwiedzić ciekawe miejsca, które mogłyby umknąć uwadze podczas podróży samolotem. Malownicze miasteczka, zabytki czy przyroda stają się dostępne bezpośrednio.
Ekonomiczność: Dla większych grup podróżujących samochodem może być to bardziej ekonomiczne niż zakup biletów lotniczych dla wszystkich.
Komfort i prywatność: Podróż samochodem zapewnia komfort i prywatność, zwłaszcza jeśli podróżujesz z rodziną lub grupą przyjaciół. Nie ma ograniczeń co do ilości bagażu, a samochód staje się prywatną przestrzenią.
W zależności, z którego miejsca w Polsce zaczyna się trasa, oraz ile przystanków po drodze zdecydujecie się zrobić, podróż trwa średnio 20 godzin. Z naszego doświadczenia wynika, że trasa z Gdańska do Trogiru, bez zwiedzania po drodze i bez noclegu, trwa 18- 19 godzin. Czas przejazdu będzie zależeć od wybranej trasy. Najpopularniejszą i najszybszą drogą jest ta przez Czechy, Austrię i Słowenię (widoki w Austrii i Słowenii nawet zza szyby samochodu są zjawiskowe). Druga trasa prowadząca do Chorwacji to a przez Słowację i Węgry. W obu przypadkach należy pamiętać o wcześniejszym zakupie winiet, gdyż większość autostrad i dróg szybkiego ruchu jest płatnych. Poniżej znajdują się linki do stron, na których można zakupić winiety:
Trasa 1:
Czechy winieta online*
Naklejka Czechy- Winietę można zakupić w punktach sprzedaży lub na stacjach EuroOil. (Nie ma naklejek, tylko potwierdzenie zakupu)
Austria winieta online*
Winietę do Austrii należy kupić 18 dni wcześniej, jest to okres karencji dla osób indywidualnych, wynikający z austriackiego prawa. Zakup winiety z dnia na dzień jest możliwy na firmę, nie trzeba podawać żadnych danych firmy, wystarczy nr rejestracyjny pojazdu.
Naklejka Austria- Winietę można zakupić w punktach sprzedaży w Czechach i Austrii lub na stacjach benzynowych w Austrii.
Słowenia winieta online*
Naklejka Słowenia- Winietę można zakupić w punktach sprzedaży, lub na stacji benzynowej.
Trasa 2:
Słowacja winieta online*
Węgry winieta online*
* Oficjalne strony rządowe, brak dodatkowych opłat dla pośredników. Winiet nie trzema drukować, wystarczy forma elektroniczna.
Do kosztów podróży należ też doliczyć opłatę za autostradę w Polsce oraz w Chorwacji. Jeśli macie więcej czasu to polecamy zrezygnować z autostrady w Chorwacji na rzecz bezpłatnej trasy wzdłuż wybrzeża. Droga wzdłuż wybrzeża jest dłuższa, ale wynagradza to widok lazurowego błękitu wody oraz okolicznych, nadmorskich wiosek.
Wybierając się w taką podróż, należy pamiętać o dodatkowym wyposażeniu auta takim jak: apteczka, kamizelki odblaskowe, linka holownicza, ważne OC i badania techniczne. Jeśli podróżujecie samochodem na LPG, nie potrzebujecie dodatkowych adapterów, końcówka do dystrybutora gazu, w każdym wyżej wymienionym kraju, jest taka sama jak w Polsce.
Podczas podróżowania po Chorwacji przyda się aplikacja HAK, z której dowiesz się, gdzie znajdują się miejsca takie jak: parkingi, stacje benzynowe, bankomaty, szpitale, apteki oraz serwisy naprawcze (większość przydatnych informacji znajduje się w zakładce POI).
Chorwacja dołączyła do strefy Schengen, jednak należy pamiętać, że podczas podróży zagranicznych wymagane jest posiadanie dokumentu tożsamości. Warto też pamiętać o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia dla siebie i bliskich.